Syreni śpiew
Syreni śpiewSyreni śpiew

Syreni śpiew, 2019

Plakat przedstawia modernistyczny pawilon dawnej restauracji i kawiarni "Powiśle" wzniesiony w latach 70. XX wieku. Budynek zwyczajowo nazywany jest "Syrenim śpiewem" od nazwy klubu, który mieścił się tam do 2016 roku.

Architekt niestety jest nieznany. Niepowtarzalne mozaiki ze szkła i kamienia zostały prawdopodobnie wykonane przez Kazimierza Gąsiorowskiego.

Wyjątkowo cenny, zwłaszcza ze względu na swoje wnętrza i niepowtarzalne mozaiki ze szkła i kamienia pokrywające większość elewacji - był przedmiotem burzliwej dyskusji, wynikającej z chęci wyburzenia go przez dewelopera i przyzwolenia ze strony ówczesnego konserwatora zabytków. Dzięki wsparciu organizacji społecznych (brawo!) udało się wpisać go do rejestru zabytków i ocalić. Dziś możemy nadal podziwiać ten jedyny w swoim rodzaju "lekki" pawilon będący znakomitym przykładem polskiego modernizmu. Szkoda jednak, że pozbawiony funkcji "niszczeje" i nikt nie ogląda drewnianych paneli, kasetonów i metaloplastyki, które znajdują się wewnątrz.... A wnętrza są na skalę światową!

Wydruk pigmentowy na papierze archiwalnym o gramaturze 220g.

Format 100x70cm (B1) - 180PLN

Format 50x70cm (B2) - 120PLN

Syreni śpiewSyreni śpiew